Čo robiť a čo nie pre začiatočníkov vo včelárstve

Share

Uvádza sa, že každý človek spotrebuje v priemere asi 1,3 kg medu ročne. Ak plánujete začať včeláriť a chcete zbierať lahodný surový med priamo v pohodlí vlastnej záhrady, možno vás prekvapí, že je to v skutočnosti oveľa jednoduchšie, ako si myslíte. 

Okrem základného vybavenia a nástrojov na chov včiel potrebujete len dve dôležité veci, a to odhodlanie a vedomosti. 

Nižšie uvádzame niekoľko odporúčaní, ktoré by ste mali mať na pamäti, kým sa vydáte na cestu včelárenia. 

Ak plánujete začať včeláriť a chcete zbierať lahodný surový med priamo v pohodlí vlastnej záhrady, možno vás prekvapí, že je to v skutočnosti oveľa jednoduchšie, ako si myslíte. 

Urobte si veľa prieskumov 

Predtým, ako sa rozhodnete chovať včely, si urobte čo najviac prieskumov. Dobrou správou je, že v súčasnosti existuje veľa užitočných zdrojov na internete, na ktoré sa môžete obrátiť, alebo sa môžete zapojiť do miestneho včelárskeho klubu vo vašom okolí. Je dôležité, aby ste sa dozvedeli všetky potrebné podrobnosti o včelách, o tom, ako fungujú, akými potravinami sa živia a ako môžete správne udržiavať svoje úle. 

Kúpte si nové včelárske vybavenie

Mnohí včelári sa rozhodnú ísť cestou domácich kutilov a skúsia si postaviť konštrukcie sami. Aj keď vám to môže pomôcť ušetriť peniaze, mnohí odborníci to veľmi neodporúčajú, pretože včelárske materiály sú na začiatku pomerne lacné. Vaša včelnica vás už môže vyjsť len na približne 100 dolárov, zatiaľ čo včelársky oblek vás bude stáť tiež približne 100 dolárov.

Na včely si pripravte približne 100 až 200 dolárov. Zvyšok potrebného vybavenia môže priniesť celkovú cenu nižšiu ako 500 USD. Zatiaľ nie je potrebné, aby ste si stavali vybavenie, pretože ešte musíte úplne pochopiť, ako veci fungujú. Až keď získate dostatok skúseností s používaním zariadenia, budete môcť získať dostatočné vedomosti na vybudovanie správneho včelína.

Přečtěte si také následující článek: Tipy pro skladování krmiva pro psy

Nekupujte neskontrolovaný úľ

Ak sa to vo vašej oblasti vyžaduje, uistite sa, že ministerstvo poľnohospodárstva vášho štátu už vykonalo dôkladnú prehliadku vašich včelstiev predtým, ako si ich vezmete domov. Posledná vec, ktorú chcete, je vystaviť svoje včely a všetky včely vo vašom okolí nejakým nákazlivým chorobám.

Nezabudnite na kontrolu zákonov o územnom plánovaní

Aj keď včely v skutočnosti nespôsobujú žiadne vážne rušivé vplyvy, stále je dôležité uistiť sa, že chov včiel a včelárstvo na vašom pozemku je vo vašej oblasti povolené. Je tiež dôležité uistiť sa, že máte pre včely dostatok priestoru. Podľa odborníkov môžete mať vo všeobecnosti až dva úle na každú 1/10 akra. 

Toto sú len niektoré z odporúčaní a odporúčaní, ktoré musíte mať na pamäti počas svojho včelárskeho úsilia. Predtým, ako sa pustíte do tejto záľuby, uistite sa, že ste oboznámení so všetkými zákutiami tohto koníčka, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky. 

Podobné príspevky: