Spätné zrkadlá a účel použitia

Share

Všetky vozidlá sú vybavené spätnými zrkadlami. Noví vodiči si však nemusia byť istí, ktoré zrkadlo je ktoré a ako ho správne používať. Spätné zrkadlá sú navrhnuté tak, aby zvyšovali viditeľnosť a informovanosť vodiča, čo znamená väčšiu bezpečnosť pre vodiča a ostatných vodičov. V záujme zrozumiteľnosti obmedzíme používanie pojmu „spätné zrkadlo“ na vnútorné zrkadlo, ktoré sa používa na pohľad cez zadné okno vozidla a na sledovanie diania za vozidlom.

Kde je spätné zrkadlo a na čo slúži?

Väčšina áut má spätné zrkadlo namontované tesne pred čelným sklom. Toto zrkadlo je nastaviteľné, takže ho môžu ľahko premiestňovať vodiči rôznej výšky. Je určený na použitie v spojení s vonkajšími spätnými zrkadlami (alebo bočnými zrkadlami), ale nenahrádza otočenie hlavy, aby ste sa pri cúvaní pozreli priamo tam, kam idete. Spätné zrkadlá sú štandardnou výbavou automobilov od roku 1914, ale zdá sa, že na niektorých kočoch ťahaných koňmi sa používali už skôr.

Všetky vozidlá sú vybavené spätnými zrkadlami.

Väčšina spätných zrkadiel má denné a nočné nastavenie. V noci môžu svetlomety iných vozidiel, najmä diaľkové svetlá, vytvárať nepríjemné odrazy priamo v očiach vodiča a spôsobiť dočasné oslepnutie. Spätné zrkadlá tento problém riešia tým, že vodič môže použiť nočné nastavenie, ktoré znižuje oslnenie. Pri niektorých modeloch vodič nakloní zrkadlo nahor, čím sa svetlá odrážajú cez filter, takže toľko neoslňujú. Niektoré spätné zrkadlá sú namiesto toho vybavené automatickým stmievaním. Tieto zrkadlá používajú fotosenzory, ktoré merajú úroveň svetla odrazeného zrkadlom. Ak je úroveň svetla príliš vysoká, zrkadlo sa automaticky nastaví tak, aby znížilo odraz svetla.

Využiteľnosť spätného zrkadla

Spätné zrkadlo Silux je zariadenie, ktoré umožňuje vodičovi vidieť dozadu. Zvyčajne sa nachádza v hornej časti čelného skla vo vnútri kabíny. Toto zariadenie je jedným zo základných, ale nevyhnutných bezpečnostných zariadení vo vozidle. Poskytuje vodičovi pomoc pri predbiehaní, parkovaní vzad atď. Vozidlá majú zvyčajne aj dvojicu zrkadiel pripevnených na vonkajšej strane karosérie. Tieto zrkadlá sú známe ako „bočné zrkadlá“ alebo vonkajšie spätné zrkadlá, ktoré slúžia na rovnaký účel.

Spätné zrkadlá sú navrhnuté tak, aby zvyšovali viditeľnosť a informovanosť vodiča, čo znamená väčšiu bezpečnosť pre vodiča a ostatných vodičov.

Nastavenie spätného zrkadla

Spätné zrkadlo je k čelnému sklu pripevnené špeciálnym typom kĺbu, ktorý sa nazýva „otočný“. Umožňuje vodičovi nastaviť zrkadlo podľa polohy sedadla. V súčasnosti výrobcovia vyrábajú zrkadlá s vypuklým sklom na rozdiel od bežného skla, ktoré sa používalo predtým. Používanie konvexných šošoviek výrazne zvýšilo schopnosť zrkadiel zachytávať vzdialené obrazy. Objekty odrazené v spätnom zrkadle sú však bližšie, ako sa v skutočnosti zdajú. Je to preto, že konvexné objektívy premietajú menšie obrazy objektov. Preto výrobcovia zvyčajne na spätné zrkadlo vytlačia výstražný štítok s nápisom „predmety v spätnom zrkadle sú bližšie, ako sa zdajú“. Aby sa predišlo nehodám, spätné zrkadlá automobilov sú zvyčajne vybavené týmto výstražným štítkom.

Väčšina áut má spätné zrkadlo namontované tesne pred čelným sklom.

Hoci spätné zrkadlo považujeme za držiak na zavesenie osviežovačov vzduchu v aute alebo na kontrolu nášho vzhľadu pred vystúpením z auta, po tejto malej informácii je normálne pochopiť, prečo nám v autoškole vždy hovorili, aby sme si spätné zrkadlo správne nastavili. Pri výmene vozidla alebo premiestňovaní sedadla vodiča by sa mali vždy vykonať úpravy, aby vyhovovali jeho potrebám pri jazde.

Samozrejme, veľkosť spätného zrkadla sa líši aj podľa veľkosti vozidla (ak jazdíme na kĺbovom vozidle alebo na džípe, naše spätné zrkadlo bude širšie v pomere k zadnému oknu a bočným zrkadlám, ktoré môžu byť až dvakrát väčšie) úmerne k potrebám jazdy a vodiča.

Spätné zrkadlo nie je len nevyhnutnou súčasťou automobilov, ale je povinné aj na motocykloch a elektrobicykloch, pretože umožňuje stabilnejšiu a bezpečnejšiu jazdu a lepšiu kontrolu nad cestou bez toho, aby sme museli otáčať hlavu a odpútavať pozornosť od toho, čo je pred nami.

Podobné príspevky: