Výhody a najlepšie potravinové zdroje B-komplexu

Share

B-komplex alebo vitamíny B majú tak zásadnú úlohu, aby vaše telo fungovalo a správalo sa správne a hladko. Ide o základné živiny, ktoré pomáhajú prevádzať jedlo, ktoré jete, na palivo, ktoré vám udržia energiu po celý deň.

Zatiaľ čo väčšina z týchto vitamínov má tendenciu pracovať vo dvojiciach, každý z nich má svoje vlastné jedinečné výhody. Pozrite sa na dôležitosť každého vitamínu B a na to, prečo je musíte pridať do svojej bežnej stravy:

B1 alebo Tiamín

Vitamín B pomáha pri produkcii nových zdravých buniek vo vašom tele. Tento vitamín sa zvyčajne označuje ako antistresový, pretože chráni imunitný systém. Môžete ho získať z arašidov, celých zŕn, pšeničných klíčkov, kadere, špenátu, fazule a čiernej melasy.

Doplnok výživy B-komplex
B-komplex je skupina vitamínov dôležitých pre náš nervový systém

B2 alebo Riboflavín

Ďalší vitamín B-komplex, riboflavín, pôsobí ako antioxidant, ktorý pomáha bojovať proti voľným radikálom alebo telovým časticiam, ktoré môžu poškodiť bunky.

Video: Najlepšie príznaky nedostatku vitamínu B2

To môže tiež pomôcť predchádzať rozvoju srdcových chorôb a predčasného starnutia. Mandle, vajcia, divoká ryža, jogurt, sójové bôby, špenát a ružičkový kel sú najlepším zdrojom vitamínu B2. 

B3 alebo Niacín

Zvyšovanie HDL cholesterolu alebo dobrého cholesterolu je jednou z hlavných funkcií niacínu. Keď je hladina HDL vysoká, bude v krvi človeka menej zlého cholesterolu. Naložte si zelenú zeleninu, fazuľu, červené mäso, droždie, vajcia a mlieko, aby ste získali potrebnú dávku vitamínu B3. 

B5 alebo Kyselina Pantoténová

Malé množstvo tohto vitamínu B-komplexu možno nájsť takmer v každej skupine potravín. Panthotenic pochádza z panthothen, gréckeho slova, ktoré znamená odkiaľkoľvek. Okrem toho, že rozkladá na energiu sacharidy a tuky, podporuje tiež zdravšie pokožku. Strukoviny, vajcia, mäso, avokádo a jogurt sú bohaté na vitamín B5. 

B6 alebo Pyridoxín

Spolu s ďalšími vitamínmi B a 9 a 12 zohráva B6 alebo Pyridoxín úlohu pri regulácii hladín homocysteínu, čo je aminokyselina spojená so srdcovými chorobami. Hovorí sa, že pomáha zmierniť zápal u ľudí trpiacich reumatoidnou artritídou. Kura, hnedá ryža, mrkva, šošovica, slnečnicové semienka, losos, tuniak a morka by mali byť pridané do vašej stravy, aby ste získali tento vitamín B.

B7 alebo Biotín

Vďaka svojmu vzťahu k zdravým nechtom, pokožke a vlasom je tento vitamín B známy aj ako vitamín krásy. To pomáha diabetikom pri kontrole vysokých hladín glukózy v krvi. Jedzte ovocie, vaječné žĺtky, karfiol, zemiaky, ryby, kuracie, bravčové mäso, pečeň, droždie, jačmeň a orechy, aby ste sa nabili vitamínom B7. 

B9 alebo Folát

Folát údajne pomáha predchádzať depresiám a stratám pamäti. Vitamín je nevyhnutný aj pre tehotné ženy, pretože podporuje rast dieťaťa a odvracia neurologické vrodené chyby. Fazuľa, pšenica bulgur, mlieko, koreňová zelenina, repa, losos, špargľa a tmavá listová zelenina sú skvelým zdrojom vitamínu B9.. 

B12 alebo Kobalamín

Nakoniec je tento vitamín B-komplex dokonalým tímovým hráčom. Spolu s vitamínom B9 produkuje červené krvinky a pomáha železu pri práci, ktorou je tvorba hemoglobínu, proteínu, ktorý prenáša kyslík. Hovädzie, bravčové, mliečne výrobky, vajcia, mäkkýše a ryby sú najlepšie zdroje.

Teraz, keď viete o rôznych vitamínoch B-komplexu, nezabudnite ich čo najskôr pridať do svojej každodennej stravy!

Podobné príspevky: