Základy trávneho osiva

Share

Na druhej strane môžete zasiať osivo pre chladné ročné obdobia kedykoľvek od jesene do skorej jari. Hlavný problém týchto osív v chladnom období je presne opačný ako pri osivách v teplom období. Tieto semená majú tendenciu zhnednúť alebo zožltnúť, keď je príliš horúce počasie. 

Ako vybrať správny druh trávnych osív

Nie je žiadnym prekvapením, ak je trh plný rôznych druhov trávnych osív. Všetky druhy spolu s ich variantmi sú buď umelo, alebo prirodzene vyvinuté tak, aby vyhovovali rôznym prostrediam, majú rôznu klíčivosť, produkujú rôznorodú povrchovú úpravu a ďalšie. 

Pri hľadaní najlepšieho druhu osív pre váš trávnik alebo záhradu si nižšie uvádzame niekoľko otázok, ktoré by ste si mali položiť ako prvé:

  • Pokladáte úplne nový trávnik alebo chcete len opraviť niektoré miesta?
  • Aký častý je pohyb na vašom trávniku?
  • Koľko času máte k dispozícii na údržbu trávnika?
  • Koľko tieňa alebo slnka dostáva exponovaná oblasť počas rôznych ročných období?
  • Aký konkrétny typ povrchovej úpravy trávnika si želáte?
Vo všeobecnosti sa trávne osivá delia do dvoch základných kategórií: do chladného a teplého ročného obdobia.

Je dôležité, aby ste najprv odpovedali na všetky vyššie uvedené otázky. Ak napríklad plánujete trávnik využívať ako detské ihrisko s veľkým pohybom, mali by ste si vybrať robustné a odolné trávne osivo. Ak na navrhovanú plochu dopadá len minimálne množstvo slnečného svetla, spomalí sa tým rýchlosť rastu a klíčenia. Potrebujete tiež odolnejšie semená, ktoré znesú tieň. 

Najväčším faktorom je tu čas. Prvý mesiac starostlivosti o trávnik si od vás vyžaduje odhodlanie a čas. Niektoré semená sú prirodzene odolné, zatiaľ čo iné potrebujú viac pozornosti. V niektorých prípadoch to znamená, že ich musíte zalievať trávy trikrát denne. Musíte tiež posúdiť, či váš súčasný životný štýl umožňuje takúto úroveň údržby. 

Podobné príspevky: